سرانجام گوگل اولین پیش‌نمایش android ۱۳ را دیروز در‌ اختیار توسعه‌دهندگان قرار داد که با معرفی چند ویژگی جدید با محوریت حریم‌شخصی و امنیت همراه بود.

باید توجه داشته باشید که این نسخه تنها پیش‌نمایش و نگاه اولیه‌ای به به‌روزرسانی آینده‌ی سیستم‌عامل گوگل است که فقط برای توسعه‌دهندگان در‌ نظر گرفته شده است. اولین نسخه‌ی بتا از android ۱۳ که در‌ اختیار عموم قرار خواهد گرفت، در ماه آوریل (فروردین ۱۴۰۱) ارائه می‌شود؛ درحالی‌که نسخه‌ی نهایی این به‌روزرسانی اندروید برای بعد از ژ‌وئیه ( تیر ۱۴۰۱) برنامه‌ریزی شده است.

طبق جدول زمانی منتشرشده توسط گوگل، باید منتظر دومین پیش‌نمایش توسعه‌دهندگان در ماه بعدی باشیم، سپس نسخه‌ی بتا در ماه آوریل و مه (فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۱) و بعد دو نسخه «پایداری پلتفرم» در خرداد و تیر همان سال منتشر خواهد شد.

حالا بیایید نگاهی به ویژگی‌های جدید این نسخه‌ی اندروید بیندازیم. گوگل در android ۱۳ با تمرکز بر حریم خصوصی و امنیت، سیستم جدید انتخاب‌گر عکس را به‌عنوان روشی بهینه‌شده و امن برای اشتراک‌گذاری عکس‌های حافظه‌‌ی داخلی و حافظه‌ی کلاد تدارک دیده است. این برنامه کاری را مشابه انتخاب‌گر سند اندروید انجام می‌دهد؛ یعنی به شما امکان این را می‌دهد که بدون نیاز به مجوز برای مشاهده همه‌ی رسانه‌های دستگاه، فایل‌ها را به اشتراک بگذارید و این عمل را به انتخاب عکس‌ها و ویدئوها نیز بسط می‌دهد. این ویژگی در نهایت باید از‌ طریق به‌روزرسانی‌های گوگل پلی برای همه‌ی دستگاه‌های دارای android ۱۱ و بالاتر عرضه شود تا در‌ اختیار کاربران اندروید بیشتری قرار بگیرد.

ویژگی بعدی نیز این است که برنامه‌ها می‌توانند بدون نیاز مجوز دسترسی به لوکیشن، دستگاه‌های اطراف را از‌ طریق وای‌فای یافته و به آن‌ها متصل شوند. پروسه‌ی اضافه کردن تایل‌های شخصی‌سازی‌شده به تنظیمات سریع نیز، با API جدید ساده‌سازی شده خواهد شد؛ همچنین سازوکار جدید به کاربر اجازه خواهد داد تا یک تایل را از داخل یک برنامه‌ی دیگر اضافه کند.

«متریال یو» نیز به شکل پویا رنگ آیکون‌ها را مدیریت خواهد کرد که در android ۱۳، سیستم تنظیم رنگ تنها به برنامه‌های گوگل خلاصه نخواهد شد و تمام آیکون‌ها را در بر می‌گیرد؛ البته توسعه‌دهندگان برنامه‌های مختلف نیز باید آیکون‌های سازگاری با این رویه داشته باشند. آیکون‌های سفارشی ابتدا روی گوشی‌های پیکسل ممکن خواهند بود و سپس در‌ اختیار دیگر سازندگان گوشی هوشمند قرار می‌گیرند.

امکان تنظیم جداگانه‌ی زبان هر برنامه در android ۱۳ ممکن خواهد بود که اجازه می‌دهد در سیستم‌عامل از چندین زبان به‌صورت هم‌زمان استفاده شود.

اگر شما از توسعه‌دهندگان علاقه‌مند به آزمودن این ساخت از اندروید ۱۳ هستید، می‌توانید با فلش کردن یکی از گوشی‌های پیکسل 6، پیکسل 6 پرو، پیکسل 5a فایوجی، پیکسل 5، پیکسل 4a فایوجی، پیکسل 4a، پیکسل 4 یا پیکسل 4 XL، بیلد TPP1.220114.001 را روی آن نصب کنید؛ البته این موضوع را باید در نظر بگیرید که قیمت گوشی شرکت پیکسل در ایران بسیار بالاتر از قیمت جهانی آن‌ها است، ولی در بازارهای دیگری مانند هند،‌ خریداران زیادی، خصوصاً از میان‌رده‌های گوگل استقبال می‌کنند.